Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Jennifer'ın Düğünü/Osman Gazi oyunu Uşaklı tiyatro severlerle buluştu

Prof. Dr. İskender Pala'nın yazdığı oyunun İstanbul Devlet Tiyatrosunun yeni oyunu, "Jennifer'ın Düğünü" Uşaklı tiyatro severlerle buluştu. 
 
Atatürk Kültür Merkezi'nde sergilenen oyunu Vali Ahmet Okur ve eşi Hatice Nur Okur, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran ve çok sayıda Uşaklı tiyatro sever izledi. 
 
Tek perdelik, yaklaşık 80 dakika süren oyun sonunda konuşan Başbakanlık Kültür Danışmanı - Yazar Prof. Dr. İskender Pala  oyunun sergilenmesindeki asıl büyük emeğin, oyuncular ve teknik kadro tarafından ortaya koyulduğunu dile getirdi. 
 
Oyunun kendi memleketinde sergilenmesinden dolayı çok heyecanlı olduğunu vurgulayan Pala, şunları kaydetti: "Bu oyunu yazdığım zaman bu kadar güzel bir sahne eseri ortaya çıkacağını hiç düşünmemiştim. Oyuna genç oyuncu arkadaşlarımız bir ruh kattılar, kimlik verdiler. Bizim devletimiz, dualarla, erenleri efesiyle, kahramanların kanlarıyla kuruldu ve tarih boyunca hep böyle yaşadı. Ne yazık ki bu devlete tarih boyunca  hiç olmadığı kadar büyük bir şiddetle içerden ve dışarıdan hainlerin saldırısına maruz kalmaktadır.  Biz sahnelenen bu ruhla ne olursa olsun bu devleti ilelebet yaşatmaya devam edeceğiz"
 
İlerleyen dönemlerde  bu tür tarih, medeniyet ve kültür kokan oyunlarla tekrar buluşmak istediklerini ifade eden Belediye Başkanı Nurullah Cahan "Oyunun sergilenmesinde gösterdikleri çok güzel performansla bizlere seyretme keyfi veren tüm oyuncu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi. 
Vali Ahmet Okur ise yaptığı konuşmada, "Okuduğum romanı adım adım sahne sahne yaşadım.  Çok güzel ve ustaca kaleme alınmış mükemmel bir oyun.  15 Temmuzda yaşanan ihanetin aynısı oyunun içinde de yaşandı. Biz 15 Temmuzlara alışık olan bir milletiz. İnşallah Allah bizlere bir daha bu şekilde fitne ve ihanetlere meydan vermesin. Kuruluşumuz da olduğu gibi devletimizin yükselişi her daim devam etsin.  Emeği geçen tüm teknik ekibinden oyunculara kadar tüm ekibe teşekkür ediyorum" dedi. 
 
Konuşmaların ardından Vali Ahmet Okur oyunculara çiçek takdim ederek tebrik etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi. 
 
- Oyun 
 
Kalabalık oyuncu kadrosuyla dikkati çeken oyunun yönetmenliğini Hidayet Erdinç üstlenirken, müzikler ise Can Atilla imzası taşıyor.
 
Dekor tasarımını Şirin Dağtekin Yenen, kostüm tasarımını Nalan Alaylı, ışık tasarımını Yakup Çartık'ın üstlendiği oyunda, koreografiler Yeşim Alıç'a, dövüş ve savaş koreografileri ise Murat Turhan'a ait. 
 
Tek perdelik, yaklaşık 80 dakika süren oyunda, Fatih Kahraman, Göker Ersivri, Rezzak Aklar, Hakan Onat Peynirci, Işıl Keskin, Bahar Yanılmaz, Erdoğan Aydemir, Nihal Tercanve Cem Tek'in yanı sıra çok sayıda oyuncu rol aldı. 
 
Oyunun konusu kısaca şöyle: 

"Kayı Boyu'nun beyi Osman'ın hem kayınpederi, hem piri olan Şeyh Edebali, yakın zamanda kurulacak ve devamında neredeyse yedi yüz yıl cihana hükmeden bir imparatorluğa dönüşecek olan Osmanlı Devleti'ne, Osman Bey eliyle nefes ve can vermiştir. Böylece imparatorluğun maddi ve manevi temelleri sağlam bir şekilde atılmış, dışarıdan gelecek tüm tehlikeler bu iman, inanç ve zeka ile bertaraf edilebilmiştir. Bizanslı tekfurlar, gittikçe güçlenmekte olan Osman Bey’i ortadan kaldırmak için hain bir plan yaparlar. Bilecik Tekfuru Digenis, Yarhisar Tekfuru Dukas’ın kızı Jennifer ile evlendirilecek, düğüne davetli olarak gelen Osman Bey, pusu kurulup öldürülecektir. Düğün gecesi için Bizans'ın kendi içinde de ayrı bir tezgah kurulur. İnegöl Tekfuru Nikola ve General Muzalo'nun kimsenin bilmediği bambaşka planları vardır. Düğüne davet için elçi olarak gönderilen Mihail dayanamaz ve eski dostu Osman'a kurulan tuzağı anlatır. Osman tuzağı tersine çevirecek zekice bir plan yapar."  • 1701tiyatro (14).jpg
  • 1701tiyatro (23).jpg